„Witaj Majowa Jutrzenko”

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W 1791 roku Sejm uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Napisana została m.in. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego w nowoczesnym duchu oświeceniowym.

29 kwietnia 2016r. klasa 3 a z wychowawczynią panią Justyną Sikorską przygotowała dla całej społeczności szkolnej uroczysty apel poświęcony historycznemu wydarzeniu, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Ze względu na wagę wydarzenia w spotkaniu uczestniczył poczet sztandarowy a wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Cała społeczność uczniowska z uwagą i w skupieniu wysłuchała tej niecodziennej lekcji, były wiersze i pieśni patriotyczne, uczniowie przebrani w stroje z epoki, taniec „Polonez” w wykonaniu uczniów klasy Va oraz prezentacje multimedialne o konstytucji i symbolach narodowych.

Mamy nadzieję, że spotkanie zachęciło uczniów do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Aktorzy starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla Polaków jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać, bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.

Pokaż na:
  • Facebook
 
509px-herb_polski-svg_