Lekcje niemieckiego nie zawsze z podręcznikiem

Od września klasy siódme rozpoczęły swoją przygodę z językiem niemieckim. Choć gramatyka niemiecka nie należy do najłatwiejszych, warto zainteresować uczniów tym popularnym językiem obcym wykorzystując różne metody i formy pracy, by nie zrazili się już na samym początku nauki. Nasza szkoła od dwóch lat bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę” realizowanym przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictwem LektorKlett. Dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu uczniowie w małych grupach biorą udział w konkursach, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody. Uczniowie klasy 7c zdobyli w tym roku szkolnym wyróżnienie i tym samym otrzymali gry językowe, grafiki, plakaty i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego, a wszystko połączone tematyką podróży i zamknięte w jednym pudełku.

          Realizując podstawę programową i praktycznie wykorzystując poznane słownictwo uczniowie prezentowali na forum dialog w restauracji. W ten sposób przyswojone zostały zwroty potrzebne do zamawiania posiłków. Wcielanie się w role kelnera lub gościa sprawiło uczniom wiele radości. Klasy starsze prezentowały dialog u lekarza.

            Na lekcji warto też korzystać z dostępnych quizów i aplikacji. Powtarzając wcześniej poznany materiał  leksykalny młodzież pracowała przy pomocy quizu kahoot oraz strony learnigsApps, tworzyła słowniczki obrazkowe, przewodniki turystyczne, plakaty i prezentacje multimedialne.

Jedną z innowacji przy nauce nowego słownictwa jest program Insta.Ling. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają  je w domu, wpisując w komputerze lub w telefonie komórkowym. Nauczyciel dostaje szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. W tym programie  bierze udział ponad 4000 nauczycieli, a regularnie korzysta 100 000 uczniów z całej Polski. Uczniowie, którzy systematycznie uczą się słownictwa zostają nagrodzeni pozytywna oceną, a szkoła promuje innowacyjną metodę przyswajania słówek.

 

.

Pokaż na:
  • Facebook
 
509px-herb_polski-svg_

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip