Realizacja programu „Ratujemy i uczymy ratować”
W II półroczu roku szkolnego 2011/2012 w naszej szkole realizowany jest program „Ratujemy i uczymy ratować”, który omawia dogłębnie zagadnienia takie, jak wypadek i udzielanie pierwszej pomocy oraz przygotowuje dzieci do właściwego zachowania w takich sytuacjach. Program jest realizowany przez panią Annę Frąszczak w klasach pierwszych, drugich, czwartych i piątych oraz przez panią Annę Sztok w klasach trzecich i szóstych.
Zajęcia rozpoczynają się od obejrzenia krótkiego filmu o Doktorze Kręciołku, który tłumaczy dzieciom, jak należy postępować w czasie wypadku.
Po obejrzeniu filmu dzieci kolejno realizują zagadnienia, o których mówił Doktor Kręciołek. I tak najpierw sprawdzają, czy osoba poszkodowana jest przytomna i uczą się, jak zapewnić jej i sobie bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy.
Następnie uczą się, jak należy zawiadomić pogotowie o wypadku, co należy powiedzieć dyspozytorowi pogotowia. W tym celu dzieci dzwonią „ na niby” do dyspozytora pogotowia i informowały o wypadku. Dzieci poznają numery telefonów alarmowych.
Kolejny etapem realizacji programu jest nauka sprawdzania, czy osoba poszkodowana oddycha.
W tym celu uczą się zasady SŁYSZĘ – WIDZĘ – CZUJĘ:
- słyszę oddech swoim uchem,
- widzę, że klatka piersiowa się unosi,
- czuję wydychane powietrze na swoim policzku.
Dzieci wykonują te czynność kolejno na swoim partnerze do ćwiczeń.
Gdy potrafią już ocenić, czy ktoś oddycha przystępują do nauki układania człowieka w pozycji bocznej ustalonej. Każdy uczeń, jak poprzednio po prezentacji nauczyciela wykonuję tę czynność w sposób praktyczny.
Bardzo ciekawą i interesującą częścią zajęć jest wykonywanie oddechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej na fantomie. Czynność tą ćwiczy każdy uczestnik zajęć na specjalne przeznaczonym do tego fantomie przekazanym szkole przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.