Patron

Arkady Fiedler – nasz patron

ur. 28 listopada 1894 r. w Poznaniu

 zm. 7 marca 1985 r. w Puszczykowie

             Tradycje Szkoły Podstawowej w Raszkowie sięgają roku 1783. Na przestrzeni tych lat zmieniały się wzorce wychowawcze, ale patriotyzm i praca nie ulegały zatarciu. Młodzież naszej szkoły widząc te cechy charakteru w osobie podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera postanowiła uznać go za postać godną naśladowania. 28 listopada 1986 roku szkoła otrzymała jego imię.

            Arkady Fiedler już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie przyrodą. Razem z ojcem Antonim chodził na spacery do lasu i nad rzekę, gdzie podziwiał kolorowe motyle czy rogalińskie dęby. Młody Arkady marzył o dalekich podróżach, zwłaszcza do puszczy nad Amazonką. Po śmierci ojca prowadził małą drukarnię. Zakupił też dwie łodzie, które nazwał „Janka” i „Basia” (od imienia żony i córki). W 1924r. wyruszył na wyprawę po Dniestrze. Swoje wrażenia i przeżycia opisał w książce „Przez wiry i porohy Dniestru”, którą wydrukował w odziedziczonym po ojcu zakładzie chemigraficznym. W 1928 r. wyruszył w pierwszą, wielką podróż do południowej Brazylii. Pięć lat później spełnił swoje największe marzenie – wybrał się do Amazonii. Literackim zapisem wspomnień z tej wyprawy jest książka „Ryby śpiewają w Ukajali”, która bardzo szybko stała się popularna.

              Gdy wybuchła II Wojna Światowa Fiedler przebywał na Tahiti. Przedostał się do Wielkiej Brytanii.  Zetknął się tam z polskimi lotnikami biorącymi udział w Bitwie o Anglię. Zainspirowany „Pamiętnikiem pilota 111 eskadry myśliwskiej” Mirosława Ferica  napisał książkę „Dywizjon 303″. Po wojnie nadal wiele podróżował, m. in. do Meksyku, Afryki,  Brazylii, czy na Madagaskar. Oprócz literackich reportaży Arkady Fiedler pisał również powieści dla młodzieży: „Mały Bizon”, „Wyspa Robinsona” czy książki autobiograficzne: „Mój ojciec i dęby” czy „Wiek męski – zwycięski”.

              Arkady Fiedler odbył 30 wypraw prawie na wszystkie kontynenty. Z każdej przywoził nie tylko wspomnienia, spisywane w kolejnych książkach, ale również zdjęcia i wyjątkowe okazy zoologiczne i botaniczne. W 1974 roku pisarz wraz z rodziną stworzył prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swoim domu w Puszczykowie, które jest odwiedzane przez uczniów naszej szkoły. W jego książkach widać pasję podróżnika, są one pełne barwnych opisów przybliżających życie ludzi na wielu kontynentach i o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opisują piękno przyrody.

              Arkady Fiedler wielokrotnie był nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę literacką miasta Poznania i Wawrzyn Akademickiego Polskiej Akademii Literatury (1936), nagrodę ministra kultury i sztuki II stopnia za literaturę podróżniczą (1963), nagrodę prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1974). Odznaczony został także m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1964) oraz najsympatyczniejszym chyba Orderem Uśmiechu (1969).

Wycieczka do Muzem Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Santa Maria (2011 r.)

Piramida,  Muzem Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (2010 r.)

Aby dowiedzieć się więcej o muzem, kliknij: www.fiedler.pl

Patron w naszej szkole:

 
509px-herb_polski-svg_