I Szkolne Igrzyska Olimpijskie klas IV-VI w SP w Raszkowie
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Raszkowie w tym roku miał szczególną oprawę. Dla uczniów klas 4-6 nauczyciele wychowania fizycznego Justyna i Adam Dutkowscy przygotowali SZKOLNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE pod hasłem: „WSZYSCY JESTEŚMY POLAKAMI I RASZKOWIANAMI”
Podstawowymi celami jakie chcieli uzyskać nauczyciele wychowania fizycznego były:
- Przybliżenie dzieciom idei OLIMPIJSKICH
- Zapoznanie dzieci z rytuałem OLIMPIJSKIM
- Wzbudzenie w dzieciach patriotyzmu zarówno narodowego jak i lokalnego
- Stworzenie możliwości zabawy sportowej ale tylko z nutką rywalizacji dla wszystkich (bez wyjątku) uczniów i nauczycieli.
Uczestnicy czyli dzieci i nauczyciele mieli do wykonania kilka zadań:
- Przebrać się w barwy narodowe bądź barwy Raszkowa.
- Przygotować banery i hasła o tematyce fair play w sporcie oraz zagrzewające do sportowej walki.
- Uczniowie w klasach mieli do rozwiązania krzyżówkę o tematyceolimpijskiej oraz test z wiedzy olimpijskiej.
- No i podstawowym zadaniem tego dnia było to żeby wszyscy doskonale się bawili poznając jednocześnie olimpijski rytuał.
W pierwszej kolejności dzieci wraz z wychowawcami, w swoich klasach rozwiązywały krzyżówkę i test z wiedzy olimpijskiej. Poza posiadaną wiedzą dzieci mogły skorzystać z zasobów biblioteki i Internetu. Należy przyznać, że wszyscy doskonale sobie poradzili.
Następnie wszyscy (dosłownie wszyscy) przebrali się w przygotowane stroje oraz elementy narodowe lub Raszkowskie i udali się na halę sportową żeby wziąć udział w Igrzyskach.
Jak każde Igrzyska i te miały wyłonić zwycięzców ale poprzez zabawę.
Ocenie podlegało:
- Rozwiązanie krzyżówki o tematyce olimpijskiej
- Rozwiązanie testu olimpijskiego
- Stroje uczestników – narodowe i raszkowskie
- Hasła i okrzyki sportowe oraz o tematyce fair play
- Wyniki startów w zabawowych konkurencjach sportowych
Początek każdych Igrzysk to oczywiście przemarsz startujących ekip, w naszym wypadku klas. Wszystkie klasy znakomicie wyglądały w barwach narodowych bądź raszkowskich.
Po przemarszu, ustawieniu się w miejscu dla reprezentacji i zaprezentowaniu czasami bardzo wymyślnych ale doskonale dopasowanych do Igrzysk strojów, uczniowie „odkrzyczeli” przygotowane hasła „bojowe”. Następnie przewodniczący klas wraz panią Dutkowską uroczyście wnieśli flagę OLIMPIJSKĄ. Przy śpiewie Hymnu Narodowego flagę wciągnięto pod dach hali jako symbol rozpoczęcia Igrzysk. Następnie dzieci odśpiewały tradycyjną szkolną piosenkę sportową.
Uroczystego otwarcia Igrzysk dokonała pani dyrektor mgr Aleksandra Krawczyk wypowiadając formułę IGRZYSKA UWAŻAM ZA OTWARTE.
Po tych słowach w imieniu sportowców przysięgę olimpijską złożyła Dominika Niezgódka z klasy 6c, a w imieniu sędziów nauczyciel wf pani Justyna Briske-Dutkowska.
Po zakończeniu uroczystej części oficjalnej nauczyciele przygotowali halę do konkurencji sportowych.
Oto wykaz „konkurencji sportowych”, w których mogły wystartować dzieci:
- Bieg slalomem z piłeczką gumową na rakiecie do badmintona
- Marsz na szczudłach
- Przejście pod przeszkodami ustawionymi coraz niżej
- Marsz z zasłoniętymi oczami slalomem- prowadzenie na słuch
- Noszenie wody w kubeczkach
- Rzuty piłeczką do ruchomego celu
- Strzał na bramkę do unihokeja
- Czołganie się pod przeszkodą
- Podbijanie balona w kole
- Tor przeszkód z tacą
- Podbicia lotki do badmintona
- Podskoki na piłce „ uszatce” w kole
Za udział w każdej konkurencji uczeń zdobywał punkty dla swojej klasy. Dzieci wielokrotnie startowały w poszczególnych zabawach doskonale się bawiąc. Po ponad godzinnych harcach indywidualnych organizatorzy przeprowadzili konkurencję drużynową, którą było przeciąganie liny. Klasy rywalizowały na poziomach a następnie zwycięzcy poziomów walczyli o miano NAJSILNIEJSZEJ klasy w szkole – którą została 6B.
Po zabawach z liną przyszedł czas na wyścigi wychowawców polegające na pokonaniu toru przeszkód z zawiązanymi oczami. Uciechy było co nie miara a przewodnicy wychowawców czyli uczniowie danej klasy mieli trudne zadanie żeby przekrzyczeć kibicujący tłum i przekazać wychowawcom odpowiednie polecenia.
Ostatnia konkurencja Igrzysk to konkurs rzutu beretem, w której wystartowały panie dyrektorki mgr Aleksandra Krawczyk i mgr Alicja Duczmal oraz pedagog pani mgr Renata Bartoś. Najdłuższy rzut oddałapani mgr Renata Bartośpokonując rywalki.
Po bojach sportowych wręczono dyplomy za punktację drużynową klas oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie wszystkim uczestnikom Igrzysk.
Jak na prawdziwych Igrzyskach końcowy akord to uroczystość zamknięcia. Wszyscy nasi uczestnicy już bez podziału na klasy, razem w jednejgrupie stanęli na środku hali zwróceni w kierunku flagi olimpijskiej. Pani dyrektor uroczyście zakończyła Igrzyska, opuszczono flagę i przewodniczący klas łącznie z wszystkimi uczestnikami wynieśli flagę z areny Igrzysk.
Podsumowując 1 Szkolne Igrzyska Olimpijskie należy przyznać, że cele, które postawili sobie organizatorzy osiągnęli w przysłowiowych 120%.
Uczestnicy Igrzysk przyznali, że doskonale się bawili a jednocześnie poprzez wspaniałą oprawę i olimpijski wystrój hali, poczuli się jak prawdziwi olimpijczycy.
Oprawę Igrzysk uzupełniał komentarz nauczyciela wf pana Adam Dutkowskiego , dzięki któremu uczestnicy dowiedzieli się wielu istotnych szczegółów związanych z Igrzyskami, ich otwarciem i zakończeniem.
Wszystkie momenty ważne dla otwarcia i zakończenia Igrzysk były podkreślane doskonale dobraną muzyką co w dodatkowy sposób uatrakcyjniłoIgrzyska.
Nauczyciele wychowanie fizycznego dziękują wszystkim kolegom nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu Igrzysk.
WYNIKI SZKOLNYCH IGRZYSK OLIMPIJSKICH:
Klasy 4
1 miejsce 4B
2 miejsce 4A
3 miejsce 4C
Klasy 5
1 miejsce 5A
2 Miejsce 5C
3 miejsce 5B
Klasy 6
1 miejsce 6C
2 miejsce 6B
3 miejsce 6A
Zapraszamy do galerii zdjęć sport SP Raszków:
https://picasaweb.google.com/116462919073920222619