Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa

Dnia 5 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch spektaklach profilaktycznych.Klasy 0-III obejrzały „Magiczną księgę”, a uczniowie klas IV-VI „Szkic o tolerancji”.„Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu, tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie” – w tym zdaniu, wypowiedzianym przez Karla Rahnera, zawiera się właściwie cała istota tego ważnego i często nierozumianego pojęcia, jakim jest „tolerancja”.  Pojęcie „tolerancja” pochodzi od łacińskiego słowa tolerantia oznaczającego „cierpliwą wytrwałość”. Warto to właśnie znaczenie przypominać i przeciwstawiać je zobojętnieniu czy ignorowaniu drugiego człowieka. Właśnie o tym traktuje spektakl pt. „Szkic o Tolerancji”.Bohaterem spektaklu był Staszek, przeciętny chłopiec, przedstawiciel większości uczniów. Pewnego dnia wrócił ze szkoły wyjątkowo zły. Miał do odrobienia zadanie domowe, za które nie wiedział, jak się zabrać. Tematem zadania było pojęcie tolerancji jako postawy. Zasadniczym problemem dla Staszka było samo pojęcie „postawy życiowej”. Nieoczekiwanie z pomocą przyszło mu tajemnicze Biuro Profesjonalnego Doradztwa w Kwestii Postaw Życiowych. W pokoju Staszka pojawiały się kolejno różne Postawy Życiowe takie jak: „Egoizm vel Samosiens Najlepszy” czy „Firmowy vel Oceniaj Po Wyglądzie”. Staszek wchodzi w dialog z odwiedzającymi go reprezentantami postaw.

Spektakl „Magiczna księga” opowiadał historię małego króliczka, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, by czytał książki. Uważał to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Był to czas, gdy nad krainą ciąży niebezpieczeństwo ze strony złego czarodzieja. Zrozpaczona czarodziejka Arielka ukryła przed nim Magiczną Księgę Baśni. Gdyby Księga wpadła w te niepowołane ręce, czarodziej mógłby pozmieniać treść wszystkich bajek. Podczas spaceru króliczek odnalazł przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudził, postanowił poczytać. W trakcie czytania króliczek przeniósł się do świata bajek. W ten sposób poznał historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Gdy króliczek chciał przeczytać następną bajkę, odnalazła go czarodziejka Arielka, która wróciła po swoją księgę. Króliczkowi ciężko było się rozstać z Księgą. Czytanie bardzo mu się spodobało, więc postanowił częściej odwiedzać bibliotekę.

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli oba spektakle.Poruszone tematy wywołały również dyskusje w klasach, m.in. podczas lekcji wychowawczych.

 

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip