Wycieczka klas V do Kotliny Kłodzkiej

W poniedziałkowy poranek uczniowie klas Va i Vb zebrali się przed szkołą. Celem ich trzydniowej podróży w dniach 22- 24 maja 2017r. była Kotlina Kłodzka. Z dobrymi humorami wyruszyli poznawać zabytki i podziwiać piękne krajobrazy Dolnego Śląska. Piątoklasiści wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania Ząbkowic Śląskich. Okazało się, że nie tylko w Pizie można zobaczyć Krzywą Wieżę. Uczniowie ujrzeli budowlę, której odchylenie od pionu wynosi ponad dwa metry. Z punktu widokowego podziwiali panoramę miasta i gór. Pan Piotr – przewodnik wycieczki opowiedział uczniom historię i legendy związane z ruinami zamku, zwiedzanie zakończono na ząbkowickim Rynku.Kolejne atrakcje czekały w Kłodzku: Gotycki Most, Rynek i Twierdza. Wędrówka podziemnymi labiryntami – korytarzy kontrminerskich dostarczyła uczniom sporo wrażeń.
Duszniki Zdrój to miejsce zakwaterowania. V klasy zwiedziły tam Muzeum Papiernictwa oraz odbyły spacer w Parku Zdrojowym z kolorową fontanną.
Drugi dzień przeznaczony był na wędrówkę po górach. Najpierw w Kudowie-Zdroju uczniowie zobaczyli Kaplicę Czaszek. Droga „stu zakrętów” doprowadziła ich do Błędnych Skał, gdzie w labiryncie szczelin i zaułków, czasami bardzo wąskich oglądali różnej wielkości skały. Przeciskając się między korytarzami podziwiali uroki tego miejsca. Czekał na nich również najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Największa atrakcja turystyczna Sudetów wymagała sporego wysiłku. Uczniowie musieli pokonać kręty szlak złożony z 665 schodów. Zmęczeni wędrówką, na tarasach widokowych zachwycali się panoramą gór. W Wambierzycach zwiedzili Sanktuarium i zobaczyli ruchome szopki.Ostatni dzień wycieczki piąte klasy spędziły w Złotym Stoku.
Z przewodnikiem zwiedzili Sztolnię Gertruda, podziwiali podziemny wodospad. Strach mieszał się z ciekawością, a tam m. in. spotkanie z gnomem w Chodniku Śmierci, przejazd podziemnym tramwajem, podziemny spływ łodzią oraz spotkanie z alchemikiem w jego pracowni. Uczniowie płukali złoto, wybijali pamiątkowe monety oraz zdobyli certyfikat „Zdobywcy Kopalni Złota”.
W Osadzie Górniczej dowiedzieli się jak działały średniowieczne maszyny
i urządzenia, przeszli niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju Ścieżkę Strachu oraz zobaczyli demonstrację na wesoło średniowiecznych narzędzi tortur. Uczniowie pełni wrażeń, zadowoleni i z miłymi wspomnieniami wrócili do domu. Opiekę nad uczniami sprawowali: pan Karol Marciszewski oraz panie Daria Sobczak, Anna Kląskała i Anna Sztok.

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip