Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

W dniach 20-21 maja uczniowie klas Vb i Vd wraz z paniami:Beatą Lisiak, Izabelą Urbaniak i Violetą Rostalską uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo – turystycznej do Kotliny Kłodzkiej.

Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku. Wędrując po podziemnych korytarzach dzieci poznały tajemnice starej kopalni, obejrzały największy podziemny wodospad w Polsce, zobaczyły jak wyglądała średniowieczna studnia.  Zapoznały się także z zasadami działania kieratu oraz koła deptakowego (rzecz jasna dreptając po nim) a na koniec przejechały  się pomarańczowym, podziemnym tramwajem.

Następnie wycieczkowicze udali się do Kudowy Zdrój, gdzie  z przewodnikiem zwiedzili Błędne Skały.  Jest to wielka osobliwość przyrodnicza i jedna z głównych atrakcji krajoznawczych Gór Stołowych. Przy wejściu do labiryntu  znajduje się punkt widokowy, od którego uczniowie rozpoczęli spacer przez skomplikowaną sieć przejść i chodników. Część skał posiada fantastyczne kształty, upodabniające je do grzybów, baszt i stołów, posiadających własne nazwy np. Kurza Stopka, Okręt, Kuchnia. Najwięcej atrakcji i zabawy dostarczyło przeciskanie się przez wąskie przejścia, kiedy trzeba się było nagimnastykować mocno wciągając brzuszki.

Nie mniej ciekawy był drugi dzień wycieczki, podczas którego zdobyli Szczeliniec Wielki. Wejście na Szczeliniec po schodach między wielkimi głazami jest bardzo ciekawe. Ruch jest jednokierunkowy ze względu na ciasne przejścia w niektórych miejscach. Trasa prowadzi wzdłuż ciekawych form skalnych nazwanych np. Małpolud, Kwoka, Wielbłąd , Słoń, Koński Łeb oraz przez głębokie rozpadliny przykrawędziowe Piekiełka (17 m głębokości)  i Diabelskiej Kuchni. Na szczycie jest schronisko oraz widokowe tarasy.

Na zakończenie wycieczki – nieco historii. Twierdza Kłodzko nie tylko muzeum i mury na powierzchni, ale i korytarze kontrminerskie dostępne pod powierzchnią. Przemieszczając się wąskimi przejściami uczestnicy mogli  poczuć się jak wędrujący nimi w XVIII wieku żołnierze. Ta sieć chodników liczy sobie kilka kilometrów, dla zwiedzających udostępniono ponad kilometr rozciągający się pod Twierdzą.

Uczniowie spędzili dwa dni wędrując po uroczych zakątkach Kotliny Kłodzkiej , poznając jej tajemnice i w doskonałych humorach wrócili do domów.

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip