Dysleksja

W tym tygodniu, 8 października, obchodzimy Europejski Dzień Świadomości Dysleksji. Z tej okazji, na szkolnych korytarzach, pojawiły się wystawy z informacjami dotyczącymi wybitnych osób z dysleksją. Dodatkowo z gazetki można było pozyskać informacje na temat praw oraz obowiązków uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Wystawa miała na celu zwrócenie uwagi na fakt, że osoby o takich trudnościach żyją wśród nas i mogą osiągać równie wiele sukcesów jak osoby, które nie doświadczają trudności pod postacią dysleksji.

Ale czym jest w ogóle ta dysleksja?
Dysleksja objawia się trudnościami w nauce czytania i pisania, pomimo stosowania standardowych metod nauczania, które są skuteczne podczas kształcenia uczniów bez dysleksji. Wydaje się, że dyslektycy mają nieładny, niestaranny charakter pisma, jednak nie wynika to z ich lenistwa bądź roztargnienia. Dziecko pomimo starań, stosowaniu powtórzeń oraz wielu godzinom pracy, podczas pisania wciąż wyjeżdża poza linie, myli litery, a także popełnia liczne błędy m.in. ortograficzne. Dodatkowo dyslektycy czytają wolno, a w jego trakcie często przekręcają słowa bądź zamieniają miejscami głoski w wyrazach. Mają również trudności w rozumieniu czytanego tekstu.

Jedną z najczęściej stosowanych metod łagodzenia skutków dysleksji jest systematyczna praca nad pojawiającymi się trudnościami. Dlatego jeśli masz stwierdzoną dysleksję, albo podejrzewasz, że możesz się z nią zmagać warto codziennie ćwiczyć, ćwiczyć i… ćwiczyć .

 

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip