Dzień Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają ”M. Rej Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest w Polsce od kilkunastu lat. Wszyscy mówimy po polsku, ale czy na pewno poprawnie? Język polski kryje w sobie wiele trudności gramatycznych, ortograficznych, językowych, dla wielu z nas jest trudny. Uczniowie w szkole podstawowej poznają wszystkie tajniki naszego języka ojczystego, czytają polskie książki, uczą się gramatyki, ćwiczą trudną czasami ortografię.

 Z okazji Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szklonej zorganizowano potyczki językowe dla klas IV-VI. Uczniowie zmagali się w grupach z kilkoma zadaniami: jak to powiedzieć, niespodzianki ze skrzyni pułapek językowych, mam  to w małych paluszku, językowy huragan, gdzie ukryły się błędy.

Zadania nie sprawiały uczniom większej trudności, wszyscy mogli na bieżąco sprawdzać to, co napisali. Przerywnikiem w czasie językowych potyczek był humor z zeszytów szkolnych, prezentowany przez chętnych uczniów.

Wyniki szkolnych potyczek językowych:

- w klasach IV pierwsze miejsce zajęły klasy IVa i IVb, drugie klasa IVc

- w klasach V pierwsze miejsce zajęły klasy VbVc, drugie klasa Va

- w klasach szóstych pierwsze miejsce zajęła klasa VIc, drugie klasa VIa, trzecie klasa VIb.

W bibliotece szkolnej można obejrzeć okolicznościową gazetkę poświęconą językowi ojczystemu  oraz wystawę książek, słowników i encyklopedii.

Pokaż na:
  • Facebook
 
509px-herb_polski-svg_

Archiwa

BIP

bip