Jasełka

„Polska stajenka czyli jasełka wigilijne”, to przedstawienie, które obejrzeliśmy w naszej szkole 21 grudnia w wykonaniu uczniów z klas: 7b, 5c, 4b, 2b i oddziału przedszkolnego. Fabuła jasełek odwołuje się do polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Ukazuje ono trzy najważniejsze dni :Wigilię, I i II dzień Świąt  z akcentem na Wigilię. 
Akt I – Wigilia
- Babcia tłumaczy dziecku symbolikę Wigilii.
- Dzieci uczestniczą w przygotowaniach do niej.
- Wszystko rozgrywa się w symbolicznym przechodnim miejscu, które  ilustruje obfitującą w zabawne sceny przdświąteczną gorączkę – pośpiech i konflikty.
- Scenki z przygotowań do Wigilii przeplatają się ze scenami biblijnymi, które rozgrywają się w tym samym miejscu i na tle tej samej scenografii.
- Wątek z psem i kotem ukazuje konflikt i pojednanie.
- Dziadek ma sen, który ilustruje symbolikę pustego nakrycia.
- Wszystko kończy łamanie się opłatkiem na tle wzruszającej piosenki Wigilia.
Akt II – Święta
- Pasterka. Rodzina zbiera się przy szopce (chodzi o nawiedzenie szopki w kościele), co często jest praktykowane po Pasterce i w Pierwszy Dzień Świąt).
- Pada pytanie o babcie i dziadków Jezusa. Odpowiada na nie stosowna piosenka , która zarazem kieruje uwagę w stronę naszych babć i dziadków.

Aktorów do przedstawienia przygotowały nauczycielki religii, panie Justyna Żurkiewicz i Marzena Klimek. O piękne stroje zadbali sami uczniowie i ich pomysłowi rodzice. Scenografia to praca zbiorowa pani Doroty Gidaszewskiej – Burkietowicz ( projekt stajenki),  panów konserwatorów:  Henryka Maruchy (budowa stajenki) i  Andrzeja Pawlaka oraz czuwającej nad całością dekoracji – pani Justyny Żurkiewicz.  O nagłośnienie zadbał pan  Łukasz Naczke , a wokalnie uświetnił  religijny zespół muzyczny i wokalistki :Małgosia Pluta, Julka Bizan, Aleksandra Pluta i Olga Gromada.

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip