Narodowe Święto Niepodległości

Zachęcamy do zapoznania się z apelem Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Szanowni Nauczyciele!
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Szanowni Państwo!
Sto lat temu Polacy wcielani do wojska przez skłóconych ze sobą zaborców, nierzadko musielistanąć naprzeciw siebie. Zmuszani do bratobójczej walki, w mundurach obcych armii,z tym większą determinacją dążyli do stworzenia własnych Legionów i odzyskania niepodległości.Dlatego też sto lat temu Pierwsza Kompania Kadrowa pod wodzą Józefa Piłsudskiego ruszyłaz krakowskich Oleandrów ku wolności. I wojna światowa to w naszej historii czas dramatycznej walki o niepodległość, ale także krzepnięcia politycznej zgody i dojrzewania wspólnoty, która po 123 latach niewoli zdolna była w niedługim czasie zorganizować się w państwo.
Podobną energię odbudowy i wolę suwerenności Polacy pokazali znów w roku 1989.
Dwa razy na przestrzeni ubiegłego stulecia Rzeczpospolita odradzała się dzięki wspólnemu działaniu i patriotycznej aktywności obywateli gotowych do pojednania. Zależy mi więc na tym, byśmy w tym roku Narodowe Święto Niepodległości przeżyli w sposób szczególnie uroczysty.
Byśmy spróbowali wskrzesić wzruszenie t ych, którzy po ponad stu latach niewoli
wywieszali polskie flagi, przywracali polski język do szkół i tworzyli na nowo podwaliny polskiej państwowości. Byśmy poczuli radość z wolności, która towarzyszyła wtedy tworzeniu własnego państwa.
Drodzy Uczniowie!
Urodziliście się już w wolnym kraju. Chciałbym, abyście obchodząc 11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości poczuli, że jest ono Waszym świętem. Byście ciesząc się z wolności, która dla Was jest czymś naturalnym, przywołali emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko. Zachęcam więc do wspólnego wykonywania kokard narodowych, do wspólnych rozmów, do wspólnego śpiewania legionowych pieśni. Do wszelkich działań, które pozwolą w świętowaniu.Niepodległej dziś poczuć się razem. Zapraszam też do Warszawy na marsz Razem dla Niepodległej.
Podobnie jak w ubiegłych latach rozpoczniemy go tradycyjną uroczystością pod Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wojska, prezentując zabytkowy sprzęt sprzed wieku. Trasę przemarszu wyznaczą nam pomniki bohaterów, kluczowych postaci polskiej historii, którzy niepodległość odzyskiwali. Najważniejsze jest jednak to, że pójdziemy w marszu zjednoczeni, utrwalając narodową wspólnotę, która jest konieczna, by wolność trwała.
                                                                                                            Bronisław Komorowski
Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip