Obchody Narodowego Dnia Niepodległości – list Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie szkół województwa wielkopolskiego

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. Niebywały entuzjazm i radość ogarnęły Polaków. Ziścił się sen o wolności.

Rzeczpospolita tracąc niepodległość pod koniec XVIII wieku została całkowicie wymazana z mapy Europy. Pozostała jednak w sercach Polaków, w których wciąż tliła się nadzieja.

Nasi przodkowie walkę o niepodległość okupili własną krwią, a często i życiem. Patriotyzm i przekonanie, że Polska wkrótce wyzwoli się spod jarzma zaborców, towarzyszyły twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja, bohaterom Insurekcji Kościuszkowskiej, żołnierzom doby napoleońskiej i powstań narodowych. Przekonanie o konieczności odrodzenia bytu państwowego inspirowało również działalność dyplomatyczną polityków i przedstawicieli polskiej kultury na emigracji.

Niech ten niebywały entuzjazm naszych Rodaków z roku 1918 udzieli się również nam. Zróbmy wszystko, by mimo późnojesiennej aury dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Zamanifestujmy w tym dniu swój patriotyzm poprzez wywieszenie flag w barwach narodowych, udział szkolnych pocztów sztandarowych w organizowanych uroczystościach i podejmowaniu inicjatyw włączających młodzież w obchody święta państwowego.

Wielkopolski Kurator Oświaty
Elżbieta Leszczyńska

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip