Śniadanie daje moc – program w klasach 1-3

W dniu 7 listopada obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole  Dzień Śniadanie Daje Moc. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu naszych dzieci. Skutki zdrowotne rozpoczynania nauki bez spożytego śniadania są związane z hipoglikemią występującą u dziecka. Dolegliwości odczuwane przez ucznia to zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zgłaszane jako bóle brzucha czy niekiedy luźne stolce. W czasie zajęć szkolnych dziecko wykonuje zarówno pracę umysłową, jak i fizyczną (gimnastyka). Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania. Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym zachęca się rodziców i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych, do utworzenia w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia w listopadzie Dnia Śniadanie Daje Moc.

W Klubach Śniadanie Daje Moc, w czasie zajęć edukacyjnych, nauczyciele mają za zadanie przekazać najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania o roli prawidłowego żywienia oraz zorganizować w klasie wspólne drugie śniadanie ze zdrowych produktów przyniesionych z domu. Jest to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak  i dla nauczycieli oraz zaangażowanych rodziców, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Podczas tego dnia robione są zdjęcia, nakręcane filmiki  o tym, jak przebiegało zorganizowanie wspólnego śniadania.

Najważniejsze cele programu to:

- zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,

- przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce-poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Jak widać, jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych i młodzieży.  Program „Śniadanie daje moc” ma przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Pokaż na:
  • Facebook
 
509px-herb_polski-svg_