Wycieczka klas 4 b i 6 b na Błędne Skały i Szczeliniec

21 września 2023 r. w jeden z ostatnich letnich dni, uczniowie klas sportowych 4 b i 6 b udali się na wycieczkę w Góry Stołowe, wraz z panem Sławkiem Krawczykiem i paniami Małgorzatą Palczewską, Izabelą Urbaniak i Anną Jackowską.
Pierwszym punktem programu były Błędne Skały. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, wytworzony wskutek wietrzenia piaskowca, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Okręt”. Przy wejściu do labiryntu znajduje się punkt widokowy, od którego uczniowie rozpoczęli spacer przez skomplikowaną sieć przejść i chodników. Najwięcej atrakcji i zabawy dostarczyło oczywiście przeciskanie się przez bardzo wąskie przejścia.
Nie mniej ciekawy był drugi punkt programu, podczas którego nasi uczniowie zdobyli Szczeliniec Wielki (992 m n.p.m.) Na szczyt góry, prowadzi 665 schodów, ułożonych w 1814 przez sołtysa pobliskiego Karłowa. Na szczycie znajduje się również schronisko turystyczne PTTK „Na Szczelińcu”, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (np. Wielbłąd, Słoń, Małpa, Pies, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał.
Uczniowie spędzili aktywnie dzień, wędrując po uroczych zakątkach Kotliny Kłodzkiej, a późnym wieczorem wrócili zadowoleni do swoich domów.

 

Pokaż na:
  • Facebook
 
grafika-edytowalna-ppt-97-2003-laboratoria-przyszlosci-1024x652
 
pds_szkola-udzial_1000x1000px

Sport w SP Raszków – FB

bip

Archiwa

BIP

bip