Dzień europejski

Nauczyciele języków obcych, aby uczcić kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przygotowali dla uczniów szereg niezwykłych atrakcji, które zostaną z pewnością zapamiętane na długo.

Młodsi uczniowie mieli możliwość brania udziału w konkursie na najpiękniejszą flagę kraju europejskiego. Przy pomocy różnych technik i  z wykorzystaniem różnych materiałów powstały flagi, które zdobią korytarze naszej szkoły. Uczniowie z oddziałów gimnazjalnych na pierwszej godzinie lekcyjnej odwiedzili swoich młodszych kolegów i prezentowali im zabytki oraz zwyczaje innych krajów.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych w swoich klasach przygotowali piękne wystawy obrazujące najbardziej charakterystyczne miejsca, potrawy i znane postaci  krajów europejskich. Efekt ich prac przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tego dnia mogliśmy spotkać włoską mafię, angielską królową, Pipi z książek Astrid Lindgren oraz wcielić się w postać  pięknej Greczynki i strażnika brytyjskiego. Nie zabrakło przysmaków oraz rozbrzmiewającej w tle muzyki. Kolejna lekcja to prezentacja multimedialna o Unii Europejskiej oraz interaktywny quiz kahoot, w którym zwyciężyła klasa 4c.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli wdział w  konkursie Fun Sights, który  polegał na wykonaniu makiety zabytku lub innego miejsca o szczególnych walorach turystycznych, który znajduje się na terenie Europy. Wyniki konkursu już wkrótce!

Kolejna niezwykła atrakcja to wolontariusze z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Rumunii, którzy  w niezwykle ciekawy  sposób prezentowali swoje kraje i zachęcali młodzież do nauki języków obcych.  Podkreślali, jak ważne jest podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń oraz tolerancja wobec odmienności.

Goście przeprowadzili lekcje w języku angielskim z klasami z oddziałów gimnazjalnych. Wykorzystując prezentację multimedialną pokazali najciekawsze zabytki oraz święta, które znane są na całym świecie. Mówili o typowych potrawach. Włoszka przestrzegała przed używaniem ketchupu do pizzy oraz zdradziła przepis na typowy sos do spaghetti . Eleonora, Lorenada, Stamatis i Ruben uczyli podstawowych zwrotów w swoim języku ojczystym, śpiewali  „Nel blu dipinto di blu” oraz „La Bamba”.

Każdy z wolontariuszy starał się zachęć uczniów do przełamania bariery językowej i wypowiadania się na forum w języku angielskim. Nie zabrakło też popularnych łamańców językowych w języku greckim, czy hiszpańskim. Wolontariusze, mimo iż są w Polsce tylko przez kilka miesięcy, już znają sporo słów, jednak z naszym stołem z powyłamywanymi nogami lub chrząszczem brzmiącym w trzcinie mieli sporo problemów.

Spotkanie było tak zorganizowane, by każda klasa mogła uczestniczyć w lekcji z każdym z wolontariuszy. Uczniowie byli zadowoleni , że w zupełnie inny sposób mogą poznawać nowe kraje oraz zawierać nowe znajomości.

Nauczyciele i uczniowie zgodnie twierdzą, że był to wspaniały dzień. Kolejny raz takie przedsięwzięcie uświadomiło nam, jak kreatywnych i chętnych do pracy mamy uczniów.

Zdjęcia – część 1 ….

Część 2  

Pokaż na:
  • Facebook
 
509px-herb_polski-svg_